Історія українця, який вчинив замах на російського намісника Польського царства

А ви знали, що замах на російського намісника Польського царства, який передував Січневому повстанню поляків проти Росії, вчинив українець?

07.01.2023
Історія українця, який вчинив замах на російського намісника Польського царства

Певно, більшість чули про видатного вченого, філолога Олександра Потебню, чиє ім’я носить Інститут мовознавства НАН України. Про його героїчного брата знають незаслужено менше.

Андрій Потебня народився 19 серпня 1838 року у селі Перекопівка на Полтавщині в родині нащадка козаків Панаса Потебні. Батько бачив сина військовиком і вже у 10-річному віці відправив на навчання. Андрій учився в кадетських корпусах в Орлі, Полоцьку, Петербурзі. Згодом був розподілений у Шліссербурський полк, який дислокувався у Варшаві.

Там він зійшовся з польськими підпільниками і, перейнявшись ідеями свободи, створив у середовищі офіцерів російської армії переважно українського, литовського та білоруського походження таємне товариство, що увійде в історію як “Організація Потебні”.

27 червня Андрій Потебня, виконуючи завдання підпілля, у Варшаві скоює замах на намісника Польського царства Алєксандра фон Лідерса. Тому вдалося вижити, однак виконувати свої обов’язки він вже не міг і був відправлений у Петербург.

Сам же Потебня, який на той час здобуває авторитет у польських повстанців, їде до Лондона. Там зустрічається із “хорошим рускім” Алєксандром Гєрценим, від якого отримує поради щодо вербування російських офіцерів.

Із початком Січневого повстання у 1863-му, Потебня стає його активним учасником. Загинув український друг Польщі у ніч на 5 березня того ж року в бою з московитами неподалік замку у Пісковій Скалі, що біля Кракова. Там же і похований.

Довший час про Потебню на його могилі писалося, як про росіянина. Могила у радянські часи мала символізувати єдність польських і російських революціонерів у боротьбі з царським режимом. Але із 2000 року на надмогильній плиті викарбуваною інші слова: “Тут спочивають шістдесят п’ять невідомих повстанців 1863 року і серед них академік Стефан Залевський і українець Андрій Потебня, колишній офіцер російських військ і соратник Алєксандра Гєрцена…”

Роман Онишкевич

Джерело

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.