Як тарифи на воду зросли та знизились

Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 29 червня підвищила тарифи на водопостачання і водовідведення для 34 водоканалів.

04.07.2023
Як тарифи на воду зросли та знизились

Як повідомляє “ЛІГА.Бізнес”, через два дні президент Володимир Зеленський назвав це “ганебним рішенням”. А прем’єр Денис Шмигаль наголосив, що це рішення не погоджено з урядом.

Після того НКРЕКП заявила, що скасовує власне рішення щодо підвищення тарифів на водопостачання.

Тарифи на воду повинні були підвищити в середньому на 32% до показників, затверджених в грудні минулого року. Це підвищення було обґрунтовано збільшенням витрат водоканалів протягом року.

Ключовою витратою для водоканалів є електроенергія. Її вартість для бізнесу, а отже і для водоканалів, з початку року зростала декілька разів завдяки рішенням самого регулятора.

Були підвищення тарифів на передання та диспетчеризацію, які отримує НЕК “Укренерго”, а також на розподіл електроенергії для операторів систем розподілу (обленерго). В НКРЕКП вказують, що зростання витрат на електричну енергію склало в середньому 14%.

В структурі тарифів водоканалів витрати на електроенергію займають в середньому 28,8%.

Для прикладу можна взяти структуру витрат декількох окремих водоканалів. В Чернігові електроенергія складає 28% від усієї собівартості послуги водоканалу. В Черкасах цей показник становить 16%. А у Чернівцях – 49%. Це фактично половина тарифу.

Крім того, зазначає НКРЕКП, на збільшення витрат водоканалів вплинули й інші фактори: зростання цін на реагенти та логістику, індексація та підвищення заробітної плати працівникам, збільшення вартості обслуговування кредитів.

Після рішення регулятора про скасування підвищення тарифів, утворилась ситуація, за якої витрати водоканалів значно перевищують надходження від тарифів. При цьому водоканали переважно є комунальними підприємствами.

Діру доведеться покривати іншими бюджетними витратами. Якщо питання ніяк не буде вирішено, в енергосистемі зростатимуть борги. Водоканали не заплатять постачальникам, ті не заплатять генерації, генерація не зможе закупити паливо: вугілля, природний газ або ядерне паливо.

Прикметно, що навіть підвищені тарифи ледве покривали витрати на очистку та доставлення води. Самі водоканали – зазвичай збиткові підприємства, які не мають прибутків. Достатньо подивитись на приклад того самого Чернівціводоканалу.

Автор: Володимир Фомічов, кореспондент LIGA.net, розділ “Бізнес”

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.