На Франківщині археологи розкопали поселення трипільської культури

Поблизу села Спас Івано-Франківської області співробітники Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України спільно з МГНО «Дубенський археологічний осередок» провели археологічні дослідження поселення трипільців.

14.11.2023
На Франківщині археологи розкопали поселення трипільської культури

Метою експедиції було визначення відносної хронології трипільського етапу заселення місцевого археологічного об’єкта, повідомили у пресслужбі Інституту.

Пам’ятка, відкрита Богданом Томенчуком у 1970-х роках, являє собою двошарове укріплене поселення, що належить до часів енеоліту і раннього заліза. Влітку 1984 року Лариса Крушельницька та Дмитро Павлів провели археологічні дослідження, які виявили структуру поселення. У 2017 році короткочасні розвідки були проведені Тарасом Ткачуком.

Завданням поточного етапу було визначення часових рамок трипільського етапу населення об’єкта. Археологічні розкопки виявили трипільський майданчик і господарську яму із залишками житлової споруди. Хоча частина споруд зруйнована, залишки надають матеріал для визначення, що трипільський горизонт пам’ятки належить до етапу ВІ-ВІІ, що входить до заліщицької групи.

Це поселення є одним із найбільших трипільських об’єктів у Карпатах на даному часовому етапі. На подив, об’єкти часу раннього заліза не було виявлено, але було виявлено відповідний культурний шар із фрагментами кераміки.

Археологи відзначають, що пам’ятка поступово руйнується через зсувні процеси, що особливо помітно на південному боці мису. Розкоп № 1 1984 року, розташований на південному краю поселення, зазнав обвалу, втративши більшу частину своїх розмірів згідно зі звітом Л. Крушельницької.

Залишається невирішеним питання часу зведення оборонних конструкцій на поселенні – валу та рову, додаючи загадковості цьому археологічному пазлу.

Коментарі

17:31
Що далі відбувається із сміттям, яке сортують львів’яни
З усіх відходів в Україні зараз можна переробити близько 20% – це метал, папір, скло, пластик, окремо йде органіка, яка становить до 50%. Проте фактично на переробку потрапляє менше ніж 5%, решта прямує на полігони. Вирішення "сміттєвої" проблеми безперечно потребує поліпшення законодавства у цій сфері, але й на побутовому рівні внести свою лепту до позитивних змін може кожен. Так, щоб переробити якомога більше вторсировини, її має бути й відсортовано якомога більше.
15:07
У Львові вперше пікетували Садового через витрати ЛМР на ЗСУ
Сьогодні, 28 жовтня, активісти прийшли з пікетом під стіни Львівської міської ради. Керівництво міста Львова до мітингувальників не вийшло.
21:00
Навіщо реальному власнику озера в Брюховичах “липові” печатки Міноборони?
Йдеться про Андрія Завадського, скандальновідомого львівського забудовника, який у даний час є головним фігурантом об’єднаного кримінального провадження №12021141390000236 за фактами підроблення документів та шахрайства, вчиненого у великих розмірах.
18:54
Як виробники іграшок у Молдові допомагають українцям 
Вікторія Новак-Хинку та Ігор Хинку заснували підприємство EduJoc, яке виробляє навчальні іграшки для дітей, 11 років тому. Тоді у Молдові мало хто навіть чув про концепт соціального бізнесу, який не обмежується лише прибутком, а спрямований на розв’язання соціальних проблем. Журналістка “Бомка” поспілкувалась із сім’єю, яка з початку повномасштабного вторгнення переформатувала своє виробництво на потреби українських дітей.